GÜZELLIK BAKIMI

03-01-2022

GÜZELLIK BAKIMI NEDIR?

Cildimiz her zaman mükemmel görünmeyebilir. Çünkü çevresel kosullara sürekli açiktir. Bu yüzden çabuk yipranir, pürüzlenir, lekelenir ve yaslanir. Sivilcelenme, siyah noktalar, beslenme aliskanliklari, makyaj yapmak, alkol ve sigara tüketimi de cildin görünümünü etkileyen en önemli faktörlerdir. Iste tüm bu sebeplerden dolayi cildimize ihtiyaci olan temel bakimi vermemiz çok önemlidir. Bu temel bakim cildimiz için kusursuz bakim rutinidir. Onu iyilestirmek ve iyi tutmak için gereken her sey bu temel rutinin içinde yer alir.

Cilt bakimi neden gereklidir?

Parlak ve pürüzsüz bir görünüm, dogru cilt bakimi ile baslar. Cildin güzelligini korumak için yapilmasi gereken cilt bakimi, cilt üzerinde biriken ölü tabakayi temizleyerek cildi yenilemek için yapilan uygulamalari kapsar. Bu sekilde kusursuz cilde sahip olabilirsiniz.

Dogru Cilt Bakimi Nasil Olmalidir?

Cildi hem içerden hem disardan dogru bir sekilde beslemeliyiz. Bütün canli organizmalar için vazgeçilmez bir hayat kaynagi olan su, cildimiz için de oldukça önemlidir. Gün içerisinde bolca su içerek, cildin gereken nem ihtiyacini karsilamaliyiz.

•             Alkol ve sigara gibi zararli aliskanliklari terk etmek,

•             Makyaji temizlemeden uyumamak,

•             Agir, yagli besinler tüketmemek,

•             Uyku düzenini iyi ayarlamak,

•             Asitli içeceklerden kaçinmak,

•             Kilomuza göre gün içerisinde yeteri kadar su tüketmek,

•             Sabah uyaninca ve aksam yatmadan önce günlük temizligini yapmak,

•             Haftada en az bir kez peelling yaparak ölü hücrelerden, yaglardan ve yerlesmis kirlerden arindirmak,

•             Cilt tipine göre ürün kullanmak,

•             Cilt tipine uygun ürünler kullanmak,

Haftada bir cildin ihtiyacina göre nem maskeleri uygulamak. Nem iyi bir cildin birinci sartidir, atlanmamali, gereken önem verilmelidir.

Karma Ciltler

En çok görülen cilt tipidir. Karma ciltlerde yüzün T bölgesi yagli, diger bölgeleri ise genelde kurudur. Alin, burun ve çene bölgesinde sebum orani daha çoktur. Her cilt tipinde oldugu gibi karma cilt tipi de nem ister. Uygun ve sert olmayan malzemeler ve nazik hareketlerle cilde günlük temizligi ve nem uygulamasi yapilmalidir.

Yagli Ciltler

En az kuru cilt kadar zor bir cilt tipidir. Yine T bölgesinin asiri yaglanmasi, yüzde patlama, gözeneklerin açilmasi, siyah nokta ve sivilce olusumu yagli cilt tipinin en tipik belirtileridir. Uygun bakimlarla, nem takviyesiyle, gerçek bir temizlikle bu problemlerden kurtulunabilir. Sabah yapilan kusursuz makyaj yagli cilt tipine sahip olanlarda ilerleyen saatlerde yüzdeki serumun etkisiyle dagilacak, alacak ve yüzün daha da parlamasina sebep olacaktir.