CILT BAKIMI

03-01-2022

CILT BAKIMI NEDIR?

Cildin ihtiyaçlarina uygun ürünleri düzenli olarak kullanarak elde edilen sonuçlar bütünüdür diyebiliriz. Herkes farkli cilt yapilarina sahiptir. Cilt yapisini taniyip eksikleri gidermek adina bakim yapmak oldukça önemlidir. Böylece daha saglikli görünen, aydinlik ciltlere sahip olunabilir. Cildin eksiklerini görmemek, cilt tipine uygun olmayan ürünler kullanmak akne, yara vb. farkli cilt sorunlarinin olusmasina yol açabilmektedir. Bu nedenle dogru cilt bakimi yapmak son derece önemlidir.

Cilt Tiplerine Göre Cilt Bakimi

KURU CILT: Kuru cilt kendini kolayca belli eden bir yapiya sahiptir. Çünkü pul pul dökülme ya da yer yer soyulmalarin gözlemlendigi bir cilttir. Kuru ciltlerde yag yani sebum orani azdir. Kuru ciltler nem eksikliginden dolayi donuk ve solgun görünürler. Ince kirisikliklarin diger cilt tiplerine göre olusmasi daha kolaydir. Bu cilt tipinin iyi nemlendirilmesi gerekmektedir. Çünkü neme en çok ihtiyaç duyan cilt tipidir.

YAGLI CILT: Yagli ciltler genelde yagdan dolayi parlak görünen ciltlerdir. Akne,siyah nokta ve sivilce sorununun en çok kendini gösterdigi cilt tipidir. Yagli ciltlerde gözenekler  genistir. Uygun ürün ve cilt bakimiyla sorunlari minimuma indirmek mümkündür.

NORMAL CILT: Cilt tipleri arasinda en sorunsuz cilt normal cilttir. Kuruluk ve yaglanma gibi problemlerle karsilasilmayan bir cilt tipidir. Gergin ve saglikli ciltlerdir. Fakat yine de cilt bakiminin  aksatilmadan yapilmasi gerekmektedir.

KARMA CILT: karma ciltler hem yagli, hem de kuru ciltlerin özelligini barindiran ciltlerdir. Genelde T bölgesi denilen burun ve alin bölgesinin yagli oldugu, diger bölgelerin ise normal ya da kuru özellik gösterdigi ciltlerdir. Yüzün bu özellikleri dikkate alinarak cilt bakimi yapmak gerekmektedir.

HASSAS CILT: Hassas ciltler kolayca tahris olabilen, kizaran ciltlerdir. Kasinma ve yanma problemleri ile karsilasilabilir. Bu ciltlerin bakimi hassas ciltlere özel ürünlerle yapilmalidir.

OLGUN CILT: Ilerleyen yas ile hücre yenilenmesinin yavaslamasi ile ortaya çikan cilt tipidir. Ayrica yag salgisida yavasladigindan ciltte derin kirisikliklar gozlenir.Cilt bakiminda destekleyici ürünler kullanilmalidir.

Cilt Bakiminin Faydalari Nelerdir?

Cilt bakimi cildin yapisini düzenlemeye, asiri kuruluk yaglanma ve benzeri sorunlarin asilmasina karsi koruyucu bir yöntemdir. Cildin yaslanmasini yavaslatmaya yardimci olur.Düzenli yapilan cilt bakimi kan dolasimini düzenleyerek ölü deri atilimini saglar evde uygulanan bakimlarin destekleyicisidir. Cilt temizligi ve bakimi mutlaka önem verilerek yapilmasi gereken bir uygulamadir.Cildinize nem saglayacak ürünler kullanmak yüzünüzdeki pul pul dökülen deriyi yok eder ve cildinizi daha canli bir hale dönüstürür. Ayni sekilde aktif sivilceler ile bas etmeye çalisiyorsaniz akne önleyici temizleyicileri cilt bakim rutininize ekleyebilir ve ileride olusacak aknelere önceden çözüm bulabilirsiniz. Ciltteki fazla kuruluk, yaglilik hissi, sivilceler, yaralar vb. tüm sorunlar aslinda sizleri psikolojik olarak da etkiler. Hepimiz pürüzsüz, canli, parlak ve aknesiz ciltlere sahip olmak isteriz. Bu nedenle cilt bakimini ihmal etmemek ve cildin eksiklerini giderecek ürünler kullanmamiz gereklidir.

 

Cilt Bakimi Ne Siklikla Yapilmalidir?

Cilt bakimi kisinin evde kendisinin yapacagi günlük ve haftalik bakimla baslar, sonrasinda cildin saglik, güzellik ve gençliginin devaminin saglanmasi amaci ile profesyonel cilt  bakimi ile desteklenmesi gerekir.Cilt bakimini hangi araliklar ile yapmaniz gerektigi konusunda belirli bir süre vermek dogru degildir. Kuru ciltlerin kullanmasi ve yapmasi gereken bakimin süresi ayri, akneli ciltlerin ayridir. Bu konuda doktorunuza danisabilir ya da cilt bakim ürünlerinizi temiz ettiginiz alanlardan bilgi alabilirsiniz. Önemli olan gerekli bakimi düzenli sekilde uygulamaktir. Örnegin akneye meyilli bir cildiniz varsa ve cilt bakim ürününüz sizlere haftalik kullanim talebi sunuyorsa buna uymaniz gerekir. Birçok cilt bakim ürünü düzenli kullanim ile etkisini aktif sekilde göstermektedir.

Cilt Analizi

Cilt tipleri  basit bir yöntemle belirlenebilir. Parmaklar yardimiyla cilde hafifçe bastirmaktir. Bunun öncesinde cilt yikanmis, temizlenmis ve kurulanmis olmalidir. Eger elde yagli bir his kaliyorsayagli cildesahip olundugu anlamina gelmektedir. Eger yagli bir his yoksa normal cilt, kuru ve nemsiz hissettiriyorsa kuru cilde sahip olundugunu göstermektedir Hangi cilt tipine sahip olunursa olunsun cildin iyi temizlenip her gün nemlendirilmesi gerekmektedir.Cilt bakimiyla daha saglikli ve iyi görünen bir cilde sahip olmak mümkün.

CILT BAKIMINDA GENEL OLARAK KULLANILABILECEK MALZEMELER

Ise Cildinizi Temizleyerek Baslayabilirsiniz

Tonik Adimi

Bir Sonraki Adim: Serum

Nemlendirici ve Cilt Yagi

Ve Son: Göz Çevresi için uygun ürünler

 

PROFESYONEL CILT BAKIMINDA KULLANILAN ALETLER

I- Loop: Isikli Ve Büyüteçli Bir Lambadir. Cildin Derinlemesine Incelenmesini Saglar. Cilt Analizinde Kullanilir.

II- Vapozon: Cilde Oksijenli Buhar Vermek Için Kullanilir. Ozonlu Ve Ozonsuz Olarak Kullanilabilir. Normal Çesme Suyu Veya Aritilmis Suyla Çalisir. Bitki Özleriyle Çalisanlari Da Vardir. Uygulanan Bölgenin Kan Dolasimini Hizlandirir Ve Gözeneklerin Kolayca Açilmasini Saglar.

III- Vakum: Siyah Noktalarin Emilimini Saglar.

IV- Sprey: Tonigin Ince Granüller Halinde Yayilmasini Saglar.

V- Frimatör: Peeling Uygulamasinda Kullanilir. Vücut, Yüz Ve Burun Için Degisik Boylari Vardir. Firçasi Kil Veya Naylon Olabilir, Dönme Hizi Ayarlanabilir. Masaj Yaparak Ölü Deri Tabakasini Temizler. Buhar Altinda Kullanilir.

VI- Yüksek Frekans: U.V - C Ile Çalisir. Ozon Kokusu Yayar. Cildi Dezenfekte Eder. Akne Kurutma Ve Hedef Isleminde Kullanilir. Hedef Çubuguyla Sivilcelere Islem Yapilir. Gazli Bez Üzerinden Uygulanir. Ciltte Kalan Bazi Kremlerin Ve Sivi Mamullerin Emilimini Saglar.

VII- Iyontoforez: Galvenik (Düz) Akimla Sivilarin Cilde Yedirilmesinde Kullanilir. Kullanim Sirasinda Topraklama Amaçli, Elde Islak Bir Sünger Tutulmalidir.

VIII- Lifting: Cildin Gerilmesini Ve Kaldirilmasini Saglar.